Искате да изградите фотоволтаична система за къща и се чудите от къде за да започнете?

Отделете 5 минути за да прочетете този текст и ще знаете какво да търсите и кое е важно при сравняването на офертите от различни доставчици.

 

1. От какво се състои една фотоволтаична система?

Всяка фотоволтаична система се състои от опредлени задължителни компоненти, и от допълнителни опционални елементи.

- Панели - това е най-видимата част на системата, но съвсем не единствената. Панелите преобразуват енергията от светлината в електрически ток. Основна характеристика е максималната мощност, която могат да отдават, тя често се отбелязва с Wp, за да се различава от означението за ват - W. Следващата важна характеристика е размерът им - обикновенно колко по-големи са те, толкова повече мощност могат да произвеждат.

- Конструкция - за да монтирате панелите на покрива (или на земята) е необходимо те да са закрепени стабилно за носеща конструкция. За целта обикновено се използват алуминиеви профили, които чрез подходящи за целта крепежни елементи се захващат към покрива. Имайте предвид следните неща при избора на конструкция 1 - след като се монтират панелите, конструкцията под тях става недостъпна за поддръжка и/или ремонт, затова тя трябва да може да издържи на открито експлоатационния срок на инсталацията, който е 15-20 години - затова всякакви материали, които могат да корозират на открито са неподходящи. 2 - винаги вземайте предвид вятъра, когато обмисляте къде и колко панела искате да сложите.

- Инвертор - това е сърцето на фотоволтаичната система - инверторът е устройството, което преобразува правия ток, който панелите произвеждат, в променлив, с който работят електрическите уреди. Има различни видове инвертори с различни приложения и правилната работа на системата зависи много от избора на подходящ инвертор.

- Други задължителни аксесоари - кабели, предпазители, табло или табла, защити, смарт-метър (ограничител, токов трансформатор), заземителна инсталация и други, чрез които всичко се свързва по между си за да работи както трябва.

- Батерия - въпреки че не е задължителна, напоследък все по-голяма част от домашните инсталации включват батерия. Тя се използва за съхранение на енергията, ковто се произвежда през деня, но остава неизползвана - с нея батерията се зарежда, за да се използва вечер, когато потреблението на електричество е по-голямо.

 

2. Колко киловата ми трябват?

Голяма част от нашите клиенти първо започват да изброяват какви електроуреди имат, и след това питат колко киловата ще им трябват. Останалата част започват с идеята "колкото повече - толкова повече" - искам много, да има, защото плащам много ток - искам 10-15-20kW. Тук нашата препоръчка е да започнете от покрива - ходили сме на стотици огледи, при които виждаме, че на покрива просто няма място за толкова панели, колкото иска клиента. Затова препоръката ни е да излезете пред къщата, да се отдалечите малко, и да погледнете на къде е юг. Огледайте къде е слънцето на обяд - имайте предвид, че през лятото  слънцето е високо, но през зимата е доста по-ниско. Вижте има ли високи обекти наоколо, които правят сянка - други къщи, високи дървета, всичко, което хвърля сянка на покрива. След това вижте има ли комини, капандури, чупки. Направете скица на покрива, като отбележите всички комини и други стърчащи неща върху скицата. Измерете покрива и нанесете размерите (ако имате строителни книжа, можете да ги вземете от там). След това оставете по 50 см от всяка страна на покрива и вижте размерите на мястото в средата на всеки скат, което остава свободно. 50-те сантиметра отстъп се оставят за да се избегнат завихрянията по ръбовете на покрива при силен вятър, които биха могли да отнесат панелите, и заради изискванията на нормативната уредба относно противопожарна безопасност - чл. 350а, (1) т.6 от наредба № Iз-1971 за стрително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар. Направете скица за всеки скат от покрива, без северния. Повечето инвертори за домашни системи имат два тракера, т.е. могат да управляват панели, разположени в две посоки, затова повечето системи имат разположение или всички панели на юг, или половината на юг, а другите на изток или запад, или разпоределени по равно изток-запад. Има инвертори, които имат три входа и които са подходящи за панели, разположени на три ската, но те са по-скъпи и са подходящи за мощности от 10-15 киловата нагоре.

Следващата стъпка е да проверите каква е инсталацията ви - монофазна или трифазна. За монофазните инсталации подходящите мощности с са до 9-10W, въпреки че има и варианти и за 12 и повече киловата. За трифазни инсталации няма смисъл да слагате под 6kW, а горната граница е два пъти предоставената мощност, но трифазните домашни системите обикновено са около 10-15kW. Съобразете желаната мощност с вида на инсталацията.

След това огледайте къде може да се инсталира инверторът - ако имате планове да добавяте батерии, вземете и това предвид. Инверторът трябва да е на хладно и проветриво място. Подходящи места са технически помещения, пристройки, гаражи, или навън на фасади под стрехи на сянка, където не става много горещо и не вали върху инвертора. Неподходящи места са подпокривни пространства, южни фасади, помещения в които става много горещо. Колкото по-близо до ел. таблото на къщата е разположен инвертора, толкова по-добре.

Вземете скицата и разположете в нея съвсем грубо правоъгълници с размери около 1.15 на 2 метра - това са размерите на панел около 460-470 Wp, каквито се използват за домашни фотоволтаични инсталации. Желателно е правоъгълниците да са изправени (долната страна да е късата им страна), особено ако покрива е с керемиди. Умножете броя на панелите, които се побират на покрива по 460 и ще видите каква е максималната мощност, която може да инстралирате. Не забравяйте да изключите от сметките пространствата, които са засенчени, и да оставите поне 20 см около комина, ако има такъв.

След като вече знаете максималната мощност, можете да прецените дали тя отговаря на първоначалната ви идея за мощност, но има една важна подробност - максималната мощност на фотоволтаичната система не ограничава максималната консумация в къщата. С други думи, можете да исталирате система от 3kW и да харчите 5kW в даден момент - няма никакъв проблем, нито нещо ще се повреди - напротив, точно това е начина на работа на фотоволтаичните системи - все пак те произвеждат ток само когато има слънце и за тях е нормално да са непостоянен източник на ток. Логиката е следната - колкото се може по-голяма част от потреблението да се поеме от фотоволтаичната система на къщата, а само недостигът да се купи от мрежата. Ако е лято, има много слънце, и дните са дълги - купената енергия ще е малко, ако е зима, слънцето е ниско, и дните са къси - тогава ще е повече.

 

3. Коя система да избера?

Ако максималната мощност, която искате да инсталирате, може да се побере на покрива - това е идеално, свържете се с нас, за да обсъдим проекта, да ви изготвим оферта и да ви дадем съвет как да продължите.

Ако максималната мощност, която искате да инсталирате, не може да се събере на покрива, ще трябва да се съобразите с това колко можете да се побере, или да потърсите допълнително място за разполагане на още панели, и да повторите описаното по-горе.

Нашата практика показва, че масовите монофазни системи за къщи са от 3 до 8kW, а трифазните - 10-15kW.

Горния текст дава основни насоки, но не изчерпва темата - при засенчвания е възможна употребата на оптимизатори, инвертори с повече MPPT тракери, и различни комбинации от устройства, които не можем да изброим тук, но сме на ваше разположение за всякакви запитвания относно изграждането на всякакви фотоволтаични системи.